_D071196-1

Nati a Zuzka

zakladateľky

Toto sme my, ženy, ktoré stoja za projektom “Stupavskej jazykovky”. Poznáme sa, odkedy sa Zuzka dala dokopy s Natálkinym bratom. Zistili sme, že máme toho veľa spoločného, ako napríklad štúdium jazykov na Filozofickej Fakulte UK. Dnes sme už švagriné a vedieme spolu “Stupavskú jazykovku”. Pred založením vlastnej školy sme obe pracovali ako učiteľky, jedna ako francúzštinárka a angličtinárka na bratislavskom gymnáziu a druhá ako angličtinárka v bratislavských súkromných školách. Dochádzania do Bratislavy sme však mali plné zuby. Vtedy sme dostali fanstastický nápad: zúžitkovať naše štúdiá, skúsenosti a kreatívne nápady v spoločnom projekte “Stupavská jazykovka”. Myšlienke a samotným plánom a prípravám sme sa venovali vyše roka, chceli sme vytvoriť útulný priestor s rodinnou atmosférou, ktorý bude bránou do sveta pre našich študentov. Okrem základného konceptu výučby, detailne spracovaných osnov, nekonečného výberu najlepších učebníc, vymýšľania doplnkových služieb, tvorby vizuálu a webu a prerábky priestorov, sme veľa času venovali myšlienke jazykovky ako komunitného priestoru. Od začiatku sme vedeli, že jazykové kurzy nebudú to jediné, čo chceme Stupavčanom ponúkať. Začali sme s prednáškami v cudzích jazykoch, workshopmi, kvízmi, swapom, a mali sme toho v pláne ešte oveľa viac, ale pol roka po otvorení prišiel covid a ten nám skomplikoval plány. Náš parádny priestor ešte len čaká na svoj čas! Milí Stupavčania, chceme sa Vám poďakovať za dôveru a podporu, ktorú nám od úplného začiatku prejavujete. Jazykovka mala byť miestom, kde si my dve budeme môcť slobodne učiť podľa vlastných predstáv, no evidentne sme zaplnili dieru na trhu, keďže dnes je nás v tíme už 8. Záujemcov o získavanie sebavedomia v cudzej reči je neúrekom, Stupavčania, malí aj veľkí, sa chcú vzdelávať a robiť tak niečo pre seba. A to je na nezaplatenie.

Snižana

nemecký jazyk

Snishana Sajaz bola prvá cudzinka, ktorá sa stala členkou nášho tímu. Dostala sa k nám náhodou. V jeden daždivý deň kráčala okolo Jazykovky, skúsila šťastie a zaklopala na dvere. Na pohovore nás neskôr presvedčila o svojej fantastickej schopnosti vzbudiť u ľudí záujem o nemčinu. Áno, nemčinu! Snižana pochádza z Ukrajiny a učiteľstvo nemčiny študovala v Kyjeve. Neskôr si v Nemecku urobila aj medzinárodný certifikát DSD, Sprachdiplom. Napriek mladému veku má už mnoho pracovných skúseností, učila aj na štátnych školách a v Goetheho Inštitúte. Ako lektorku ju najviac charakterizuje trpezlivosť, zodpovednosť a neuveriteľná pohoda, ktorú do výučby vnáša. Snižana nemčinou a učením žije. Nielenže sa neustále samovzdeláva, motivuje ju pomáhať študentom dostať sa do cieľa, čo vyžaduje z jej strany intenzívnu prácu najmä mimo vyučovania. Snižana má rada umenie a kedy nebola učiteľkou, bola by historičkou umenia. A neznáša papriku! Sme nesmierne rady, že vtedy Snižana zaklopala na naše dvere. Veríme, že s nami zostane čo najdlhšie, aj napriek tomu, že jej chýba káva z jej obľúbenej Užhorodskej kaviarne.

Lenka

anglický jazyk

(Nielen) deti milujú našu lektorku Lenku. Lenka u nás absolvovala rovno dva pohovory. Na prvom nebola so sebou 100% spokojná, a tak nám chcela ukázať, že to vie aj lepšie. Vyskúšali sme to ešte raz a lepšie rozhodnutie sme ani nemohli urobiť! Lenka je pôvodom staromešťanka a dnes žije so svojimi štyrmi chlapmi v Lamači. Okrem vlastných detí miluje aj všetky ostatné, a preto je našou špecialistkou na prácu s nimi. Po niekoľkoročnom pôsobení v Londýne, kde si urobila pedagogický CELTA Cambridge kurz, odišla späť na Slovensko. Učila tu v rôznych bratislavských jazykovkách, absolvovala metodické kurzy výučby detí a pracovala v anglicky hovoriacej Montessori škôlke. Jej pozitívnu kreatívnu myseľ však oceňujú aj dospelí, ktorí sa na hodinách cítia veľmi uvoľnene a Lenka ich vždy prekvapí niečím novým. Hodiny s teenagermi sú plné pohybu a vzrušených výkrikov. Každý chce vyhrať! Keby nebola učiteľkou, bola by tanečnicou alebo kuchárkou. Keďže je vegánka a má troch synov, neostáva jej nič iné ako v kuchyni experimentovať. Dnes experimentuje aj s nami v Jazykovke a my sa z toho veľmi tešíme.

Juraj

anglický jazyk

Juraj Schweigert je náš jediný cezhraničný lektor – pendluje k nám z Maďarska, kde býva so svojou rodinkou. Vždy ho lákal svet, a tak odišiel študovať angličtinu do Veľkej Británie na Univerzitu v Sussexe, kde si urobil bakalára. Na Masarykovej Univerzite v Brne si potom pridal k štúdiu jazyka aj literatúru. Vďaka 10-ročným skúsenostiam s vyučovaním na jazykových školách a prekladmi pre rôzne organizácie ho na hodinách nič nezaskočí. Juraj je bezprostredný a prirodzený učiteľ. Okrem toho, že je profík v jazyku a učení, je to svetovo uznávaný hudobník! Hrá na ústnu harmoniku a živia ho aj jazzové a bluesové koncerty po celej Európe. Hudba je Jurajova životná vášeň, vydal už dva albumy a na Youtube sa venuje aj online tutorialom. Jazzová improvizácia a britský suchý humor na štýl jeho obľúbeného seriálu Black Books sú pre neho typické aj na hodinách angličtiny.

María

španielsky a anglický jazyk

Náš prvý kontakt s Maríou bol online, ale nie kvôli lockdownu. María sa síce chystala na Slovensko, no na pohovor sa pripojila zo Santiaga vo svojom rodnom Čile. Nájsť rodenú hovoriacu, ktorá je zároveň šikovná vyštudovaná španielčinárka a angličtinárka, nie je vôbec ľahké, a preto sme neváhali ani sekundu. María sa stala členkou nášho tímu ešte skôr, ako sa presťahovala na Slovensko! Ako tínedžerka chcela rozumieť textom kapely Metallica a aj preto začala v Santiago de Chile neskôr študovať učiteľstvo angličtiny. V Čile pracovala ako angličtinárka vo viacerých vzdelávacích inštitúciách a vo Fínsku si zase vyskúšala prácu španielčinárky s predškolákmi. Po niekoľkých rokoch v Európe sa vrátila domov a založila si vlastnú školu, ktorá sa orientovala na výučbu veľkých nadnárodných firiem. V Čile však pandémia vážne poznačila všetky sféry fungovania spoločnosti a to jej prekazilo ďalšie plány s podnikaním. Keby sme mali Maríu charakterizovať ako lektorku jedným slovom, tak je to určite “profíčka” – jej hodiny sú systematické a každý krok vedie k spleniu cieľa. Jej študenti si veľmi chvália, že je už od rána dobre naladená, teší sa zo života a svojou energiou napĺňa celú miestnosť. María k životu potrebuje tvoriť a mať kontakt s ľuďmi, preto sa chystá založiť si na Slovensku občianske združenie, ktoré bude formou workshopov prezentovať latinskoamerickú kultúru, umenie a remeslá. Určite Vás zaujíma, prečo si Maria vybrala práve našu krajinu. Odpoveď je veľmi romantická, zaľúbila sa do Slováka. Obaja sú vášniví umelci a chceli by žiť chvíľu tu a chvíľu tam, Maríin priateľ totiž miluje Čile a María zase Slovensko a rodinnú atmosféru v našej škole!

Emma

nemecký a taliansky jazyk

Cez vianočné prázdniny sme museli narýchlo hľadať novú nemčinárku, a tak sme si s malou dušičkou dali na mesiac inzerát na Profesiu. Prišiel nám až 1 životopis – Emmin. Keby prišlo životopisov 50, Emmu by sme pozvali na pohovor ako prvú. Tu je vysvetlenie prečo. V Emme sme hneď videli dokonalý príklad modernej nezávislej angažovanej ženy, ktorá by bola skvelou súčasťou nášho tímu. Okrem vyštudovanej nemčiny a taliančiny má za sebou už aj odpracované roky v jazykovkách a nemeckých firmách a počas štúdia sa pravidelne zúčastňovala aj na medzinárodných projektoch, kurzoch a stážach v Rakúsku a Nemecku. Pre nás je Emma symbolom mladej generácie, ktorá posúva našu spoločnosť správnym smerom. Stíha pracovať a ešte aj dobrovoľničiť v nemocniciach a MOMkách, spoluzakladať klimatické iniciatívy a pomáhať integrovať cudzincov na Slovensku. Keby mal deň viac ako 24 hodín, Emma by sa venovala aj bylinkárčeniu a vyštudovala by ešte architektúru a psychológiu. Emma veľmi dobre vie, že nemčina u ľudí nepatrí medzi obľúbené jazyky, že mnohí k nej majú negatívny vzťah, no keďže je to veselá a dynamická osôbka, svojou náturou a pozitívnym prístupom dokazuje študentom, že je to krásny a veľmi tvorivý jazyk. Emme sa u nás páči, citujeme: „Máte príjemne minimalisticky zariadený nerušivý interiér, v ktorom sa mi parádne učí.“ Podľa nás je parádna Emma.

Mark

anglický jazyk

 S Markom sme sa zoznámili na kolaudačke Stupavskej Jazykovky, kam ho priviedol náš spoločný známy Guy, ktorý založil skvelý projekt anglických týždňov na slovenských základných a stredných školách s native speakermi. Mark je jeho neodmysliteľnou súčasťou, bez neho by tento projekt už ani nefungoval. Narodil sa v Británii, no čisto britský prízvuk určite nemá, je totiž vášnivý cestovateľ. Jeho veľkým snom je dokonca skúsiť si “šoférovať” vlak alebo električku. V devätnástke sa presťahoval do USA a vyskúšal si život v Kalifornii, Virgínii, Tennessee, Kentucky, Severnej Karolíne aj Georgii. Po piatich rokoch v Japonsku sa presťahoval sem. V posledných rokoch voľného pohybu žil každý týždeň v inom meste na Slovensku, takže veľmi dobre vie, kde sa nachádzajú napríklad také Smižany! Jeho pôsobenie u nás v Stupave sa začalo detskými letnými tábormi, na ktorých si ho deti zamilovali a my sme sa rozhodli natrvalo ho začleniť do našej jazykovkovej rodiny. Mark aktuálne u nás vedie víkendové kurzy úplnej jazykovej imerzie, kde 100% komunikácie prebieha v cudzej reči. Mark je učiteľom telom aj dušou! Väčšinu svojho voľného času venuje prípravám originálneho autentického materiálu. Vie sa vcítiť do role dieťaťa a preto mu nerobí problém šaškovať pred publikom, čo je určite jeden z dôvodov, prečo ho majú všetky deti tak rady.