Nati a Zuzka

zakladateľky
anglický jazyk a francúzsky jazyk

Toto sme my, ženy, ktoré stoja za projektom “Stupavskej jazykovky”. Poznáme sa, odkedy sa Zuzka dala dokopy s Natálkinym bratom. Zistili sme, že máme toho veľa spoločného, ako napríklad štúdium jazykov na Filozofickej Fakulte UK. Dnes sme už švagriné a vedieme spolu “Stupavskú jazykovku”. Pred založením vlastnej školy sme obe pracovali ako učiteľky, jedna ako francúzštinárka a angličtinárka na bratislavskom gymnáziu a druhá ako angličtinárka v bratislavských súkromných školách. Dochádzania do Bratislavy sme však mali plné zuby. Vtedy sme dostali fanstastický nápad: zúžitkovať naše štúdiá, skúsenosti a kreatívne nápady v spoločnom projekte “Stupavská jazykovka”. Myšlienke a samotným plánom a prípravám sme sa venovali vyše roka, chceli sme vytvoriť útulný priestor s rodinnou atmosférou, ktorý bude bránou do sveta pre našich študentov. Okrem základného konceptu výučby, detailne spracovaných osnov, nekonečného výberu najlepších učebníc, vymýšľania doplnkových služieb, tvorby vizuálu a webu a prerábky priestorov, sme veľa času venovali myšlienke jazykovky ako komunitného priestoru. Od začiatku sme vedeli, že jazykové kurzy nebudú to jediné, čo chceme Stupavčanom ponúkať. Začali sme s prednáškami v cudzích jazykoch, workshopmi, kvízmi, swapom, a mali sme toho v pláne ešte oveľa viac, ale pol roka po otvorení prišiel covid a ten nám skomplikoval plány. Náš parádny priestor ešte len čaká na svoj čas! Milí Stupavčania, chceme sa Vám poďakovať za dôveru a podporu, ktorú nám od úplného začiatku prejavujete. Jazykovka mala byť miestom, kde si my dve budeme môcť slobodne učiť podľa vlastných predstáv, no evidentne sme zaplnili dieru na trhu, keďže dnes je nás v tíme už 8. Záujemcov o získavanie sebavedomia v cudzej reči je neúrekom, Stupavčania, malí aj veľkí, sa chcú vzdelávať a robiť tak niečo pre seba. A to je na nezaplatenie.

Emma

manažérka kurzov
nemecký jazyk a taliansky jazyk

Životopis nám Emma poslala v decembri 2021. Na svoj mladučký vek tam mala popísaných toľko zaujímavých skúseností, že sa nám nechcelo veriť, že to všetko popri štúdiu na vysokej škole stíhala. Skúsili sme si ju teda vygúgliť: životopisu sme uverili  Na jednej fotke stojí na pódiu s mikrofónom v ruke, na druhej jej pravicou trasie prezident, na tretej prezidentka.

V Emme sme hneď videli dokonalý príklad modernej nezávislej angažovanej ženy, ktorá by bola skvelou súčasťou nášho tímu. Okrem vyštudovanej nemčiny a taliančiny má za sebou už aj odpracované roky v jazykovkách a nemeckých firmách a počas štúdia sa pravidelne zúčastňovala aj na medzinárodných projektoch, kurzoch a stážach v Rakúsku a Nemecku. Pre nás je Emma symbolom mladej generácie, ktorá posúva našu spoločnosť správnym smerom. Stíha pracovať a ešte aj dobrovoľničiť v nemocniciach a momkách, spoluzakladať klimatické iniciatívy a pomáhať integrovať cudzincov na Slovensku. Keby mal deň viac ako 24 hodín, Emma by sa venovala aj bylinkárčeniu a vyštudovala by ešte architektúru a psychológiu.

Mali sme obrovské šťastie: toto šikovné dievča sa rozhodlo ísť učiť k nám do Stupavy. Jej potenciál, ktorý siaha ďaleko za vyučovanie jazykov, sme si všimli hneď, takže u nás postupne preberala veľa z našich manažérskych povinností. Emma myslí efektívne, vie to s ľuďmi, je empatická a nesmierne ľudská, no vie, že pravidlá treba. V neposlednom rade vidí veci podobne ako my. Dnes je pre nás Emma už nenahraditeľná!

“Áno, veľa som pracovala. Prvý raz som vyhorela už v 19.” Teraz to je už len na nás dvoch, aby sa nezopakovala táto jej veta z pohovoru, a aby u nás vo svojom motivovanom mode zostala čo najdlhšie!

Snižana

nemecký jazyk a ruský jazyk

Snishana Sajaz bola prvá cudzinka, ktorá sa stala členkou nášho tímu. Dostala sa k nám náhodou. V jeden daždivý deň kráčala okolo Jazykovky, skúsila šťastie a zaklopala na dvere. Na pohovore nás neskôr presvedčila o svojej fantastickej schopnosti vzbudiť u ľudí záujem o nemčinu. Áno, nemčinu! Snižana pochádza z Ukrajiny a učiteľstvo nemčiny študovala v Kyjeve. Neskôr si v Nemecku urobila aj medzinárodný certifikát DSD, Sprachdiplom. Napriek mladému veku má už mnoho pracovných skúseností, učila aj na štátnych školách a v Goetheho Inštitúte. Ako lektorku ju najviac charakterizuje trpezlivosť, zodpovednosť a neuveriteľná pohoda, ktorú do výučby vnáša. Snižana nemčinou a učením žije. Nielenže sa neustále samovzdeláva, motivuje ju pomáhať študentom dostať sa do cieľa, čo vyžaduje z jej strany intenzívnu prácu najmä mimo vyučovania. Snižana má rada umenie a kedy nebola učiteľkou, bola by historičkou umenia. A neznáša papriku! Sme nesmierne rady, že vtedy Snižana zaklopala na naše dvere. Veríme, že s nami zostane čo najdlhšie, aj napriek tomu, že jej chýba káva z jej obľúbenej Užhorodskej kaviarne.

Emily

anglický jazyk

Emily je už druhá lektorka, s ktorou sme mali prvý kontakt online. Chystala sa síce na Slovensko, no na pohovor sa pripojila z rodného Ohia v USA.
Nájsť rodenú hovoriacu, ktorá je zároveň úspešnou absolventkou Cambridgeskej učiteľskej skúšky CELTA, nie je vôbec ľahké, a preto sme dlho neváhali. Emily sa pridala do nášho tímu v Stupavskej jazykovke ešte skôr, ako pristálo jej lietadlo.

V rodnej Amerike pracovala aj v nemocenskom laboratóriu a tak vie, čo je dôslednosť, precízna práca a cit pre detail, a to si všimnete aj na jej hodinách. Je veľmi inteligentná, skromná a nevtieravá, a keď ju lepšie spoznáte, na povrch vyplávajú aj jej skryté talenty. Keď sme hľadali človeka, ktorý by s nami natočil marketingové videá, Emily sa chopila príležitosti bez váhania. Na natáčanie prišla stopercentne pripravená a každú klapku dala vždy úplne prirodzene a na prvú.

Pracuje u nás už skoro rok a gro jej verných študentov sú šikovní školáci, ktorí sú v angličtine o pár úrovní vyššie ako ich rovesníci. Emily má však aj predškolácke skupinky, kde sa na drobcov angličtina lepí jedna radosť. Dospelí začiatočníci by pred native speakerkou asi najradšej ušli, ale sú študenti, ktorí si Emily nevedia vynachváliť ako napríklad dospeláci v jej večerných kurzoch pre pokročilých.

Emily sa do Ameriky zatiaľ neplánuje vrátiť, lebo na Slovensku jej okrem iného omnoho viac chutí! Zbožňuje históriu, a páči sa jej, že v Európe nájde na každom rohu niečo, čo je staršie než Amerika sama. Rada cestuje a spoznáva nové slovenské miesta, najmä prírodu, do ktorej si rada chodí dobíjať baterky. Možno sa v duchu pýtate, prečo si Emily vybrala práve našu krajinu: aj tentokrát za to mohla láska, ktorá hory prenáša.

Paula

anglický jazyk

Paulu sme registrovali dlhšie, pretože je Stupavčanka, no vždy, keď sme k nám hľadali nového angličtinára, bola vybookovaná na rok dopredu. Našťastie pre nás sa karta obrátila a my sme si ju uchmatli z veľkej časti len pre seba.

Pauli je neskutočne príjemný, empatický človek, a možno preto okrem angličtiny vyštudovala aj psychológiu, čo z nej robí dokonalú učiteľku: toto oceníte hlavne pri individuálnych hodinách, kedy si budete platiť v podstate terapiu, ale v angličtine, a dokonca v porovnaní so sedením u psychológa relatívne “za lacno”.

Angličtina pre ňu predstavuje v rôznych ohľadoch otvorenú bránu do sveta. Časť roka trávi pri oceáne, kam chodí pravidelne surfovať a cestuje aj čítaním kníh, ktoré by bez angličtiny asi nikdy neprelúskala. Z jej ďalších schopností vyberáme ešte pestovanie zeleniny, len veľkosť mrkvy musí ešte doladiť.

Poznáte anglický výraz “the whole package”? To je definícia našej Pauly: príjemná, samostatná, dôsledná, systematická profesionálka, ktorá sa vie pýtať tie správne otázky a ešte k tomu sa aj veľa smeje.

Soňa

anglický jazyk a španielsky jazyk

Soňu sme Vám mali predstaviť dávnejšie, stretávate ju u nás totiž už vyše roka. Minulé leto sme hľadali učiteľov angličtiny a španielčiny a ona bola “dva v jednom”. Všetko sa vtedy zbehlo veľmi rýchlo. Soňa súhlasila s expresne naplánovaným pohovorom v rámci jedného dňa a my sme tak hneď vedeli, že spolupráca s ňou bude veľmi efektívna.

Soňa sa dala na štúdium jazykov, lebo sú jej životnou vášňou: dni trávi prekladaním, napríklad aj pre Európsku komisiu, ale keďže je veľmi spoločenská a pri tejto práci jej chýba kontakt s ľuďmi, rozhodla sa na pár hodín týždenne dochádzať k nám do Stupavskej jazykovky.

Angličtinu a španielčinu však používa aj mimo práce. Často číta cudzojazyčné knihy (jej obľúbená je Hellerova Hlava 22) a víkendy rada trávi vždy v inej Európskej metropole. Aby toho nebolo málo, chodí aj na kurzy francúzštiny!

Pár týždňov pred tým, ako u nás začala učiť, sa odsťahovala na opačnú stranu od Bratislavy, čo z nej robí lektorku, ktorý k nám dochádza z najväčšej diaľky. To je aj dôvod, prečo sa nám ju nepodarilo zlanáriť aspoň na dvojnásobok hodín, ktoré u nás dnes má: Soňa je totiž jedna z našich najobľúbenejších lektoriek. Je príjemná, vždy tip top pripravená a hodiny s ňou Vám ubehnú ako voda!

Mark

anglický jazyk

 S Markom sme sa zoznámili na kolaudačke Stupavskej Jazykovky, kam ho priviedol náš spoločný známy Guy, ktorý založil skvelý projekt anglických týždňov na slovenských základných a stredných školách s native speakermi. Mark je jeho neodmysliteľnou súčasťou, bez neho by tento projekt už ani nefungoval. Narodil sa v Británii, no čisto britský prízvuk určite nemá, je totiž vášnivý cestovateľ. Jeho veľkým snom je dokonca skúsiť si “šoférovať” vlak alebo električku. V devätnástke sa presťahoval do USA a vyskúšal si život v Kalifornii, Virgínii, Tennessee, Kentucky, Severnej Karolíne aj Georgii. Po piatich rokoch v Japonsku sa presťahoval sem. V posledných rokoch voľného pohybu žil každý týždeň v inom meste na Slovensku, takže veľmi dobre vie, kde sa nachádzajú napríklad také Smižany! Jeho pôsobenie u nás v Stupave sa začalo detskými letnými tábormi, na ktorých si ho deti zamilovali a my sme sa rozhodli natrvalo ho začleniť do našej jazykovkovej rodiny. Mark aktuálne u nás vedie víkendové kurzy úplnej jazykovej imerzie, kde 100% komunikácie prebieha v cudzej reči. Mark je učiteľom telom aj dušou! Väčšinu svojho voľného času venuje prípravám originálneho autentického materiálu. Vie sa vcítiť do role dieťaťa a preto mu nerobí problém šaškovať pred publikom, čo je určite jeden z dôvodov, prečo ho majú všetky deti tak rady.

Elena

taliansky jazyk a anglický jazyk

Eli prináša do jazykovky pravú atmosféru taliančiny! V Taliansku prežila 7 rokov a ako sama vraví, polovička jej srdca patrí práve tejto krajine. Najviac smúti za tamojšími teplými slnečnými ránami pri káve a čerstvom croissante. Zamilovala si aj taliansky životný štýl plný energie a dobrej nálady, radostných obyvateľov a krásne mestá s bohatou históriou.

Na učení taliančiny ju najviac nabíjajú spokojné úsmevy na tvárach študentov na konci hodiny a možnosť sprostredkovať im okrem jazyka aj zvyky a kultúru národa, ktorý si zažila na vlastnej koži.

Elena nie je ani náhodou domased – miluje pohyb a šport, klasickú hudbu, divadlo, koncerty, či hru na klavíri. Jej najväčším snom je však precestovať svet a zozbierať tam čo najviac zážitkov. Tento sen si aj poctivo plní, nakoľko je momentálne na rok v Nemecku, a preto učí u nás teraz taliančinu len online.

A či je niečo, pre čo v Eleninom talianskom srdci neostáva miesto? Nikdy si neobľúbila gnocchi.